Žene su obdarene mogućnošću stvaranja novog života, ali mjesečni ciklus je nešto što im omogućava da se „prazne“ ukoliko do začeća ne dođe. Ayurvedski terapeut jako puno vidi o stanju tijela iz ženinog ciklusa.
Svim ciklusima u tijelu vlada Vata dosha. Znači da je ona ta koja „otpušta“ menstruaciju i pomaže tijelu da se pročisti kada je to nužno. Sama svojstva krvi i simptomi koje žena osjeća govore u kakvom stanju se nalazi tkivo Rase, Rakte i Shukre – 3 tkiva koje sudjeluju u menstruacijskom ciklusu.
PMS je nešto čega ne bi trebalo biti. Čim se dešava, nešto sa Vata doshom nije u ravnoteži. Treba stabilizirati Vata doshu ukoliko se javljaju PMS, grčevi, bolovi, osobito u ranoj fazi krvarenja ili prije.
Samo krvarenje ne bi trebalo biti preobilno, već bi trebalo ženi pružiti osjećaj olakšanja. Trajanje krvarenja bi trebalo biti između 3 i 7 dana. Kod žena koje pokazuju više Vata značajke, ciklus je kraći (23-26dana), krvarenja je oskudije, tamnije i kraće (3 dana), kod Pitta od 26 – 28 dana, s obilnijim, jačim krvarenjem oko 4-5dana, a kod Kapha između 28 – 30dana s polaganim, ali kontinuiranim krvarenjem koje traje do 7 dana.
Bolovi nisu normalna stvar i govore o poremećaju.
Prana je ona Vata pod-dosha koja signalizira da se menstruacija treba dogoditi, a Apana Vata je ta koja ju otpušta iz maternice. Ako ciklus funkcionira, to se dešava u pravilnim razmacima.
O čemu voditi računa?
- Stabilizacija Vata doshe – potrebno je dobro se hraniti: kvalitetni unos proteina, masnoća (ulja) i tople hrane u zimsko doba. Bitno je pojesti dovoljno hrane, u pravilnim vremenskim razmacima, kako bismo Vata doshi dali osjećaj stabilnosti i pravilnih ciklusa u životu. Sigurno znate za tinejdžerice sklone dijetama koje izgube menstruaciju ili plesačica od kojih se očekuje dječačka kilaža koje izgube ili uopće ne dobiju menstruaciju. Sve je to radi poremećaja u ciklusu Vata doshe. Kava, cigarete i suha, hladna hrana (puno salata, sirovih napitaka), postovi – pogoršavaju cijeli proces, osobito u hladnim, suhim, zimskim danima. Vata dosha je prva koja pokazuje znakove da se nešto događa i može uzrokovati vrlo komplicirane situacije, ali se isto tako može brzo smiriti i dati osjećaj blaženstva kad dođe do krvarenja. Ovisi što hranite… I kako to činite.
- Treba paziti na Pitta doshu – ne jesti previše slane hrane kada očekujemo potencijalni PMS jer slano diže Pitta doshu i možemo očekivati jaka krvarenja, skupljanje tekućine (Pitta i Kapha dosha su uključene) i osjećaje vrućine i proljeve u toku krvarenja.
- Ukoliko jedemo više Kaphastične hrane (slatko, slano, masno, hladno, ljepljivo: šećeri, pšenica, pržena hrana), možemo očekivati usporavanje cijelog organizma, težinu i zadržavanje tekućine i nakupljanje kilograma, što dugoročno vodi i u puno ozbiljnije probleme.
U svemu treba biti umjeren. Slušajte svoje tijelo. Svaka naznaka neuobičajenih pomaka od normale je vrlo evidentna u mjesečnom ciklusu i stoga svaka žena zna kada nešto nije u redu. Ukoliko postoje jasni simptomi – to nije samo „iz glave“. Menstrualni ciklus je najrafiniraniji proces u tijelu i on pokazuje u kakvom su stanju sva tkiva, doshe i elementi jer je on filtracija svih ciklusa koji se odvijaju: od udaha, zalogaja i gutljaja do samog izbacivanja suvišnih tvari iz tijela i njegovog čišćenja.
Žene, blagoslovljene ste tim alatom – koristite ga! Ukoliko postoji nešto što upućuje na disbalans, obratite se ayurvedskom terapeutu.
Budite si dobre!
Ayurveda
https://www.facebook.com/Sanus-vita-462787300584797/
Larisa Čižmešija 385 95 5740332, Ayurvedic practitioner
larisa.cizmesija@gmail.com