Višnja (lat. Prunus cerasus) je plod drveta koja potječe iz Sjeverne Indije i Irana. Tamnocrvene je boje i kiselo-slatkog okusa. Sadrži melatonin, prirodan hormon koji luči i ljudsko tijelo, a regulira san i izlučujemo ga noću. Imaju mnogo željeza i odlične su za konzumaciju osobama koje pate od niskog tlaka. Slove kao pročišivaći krvi i pospješuju proizvodnju hemoglobina, koji raznosi kisik tkivima. Jačaju srce.
Zahvaljujući svojim jakim antioksidativnim značajkama, odlična je u borbi protiv slobodnih radikala.
Lagani je laksativ i digestiv.
U mom vrtu raste 7 stabala višanja i svake godine beremo plodove kako bismo obogatili domaćinstvo njihovim pripravcima.
Najveći posao je očistiti ih, ali blagodati su velike i postoji mnogo načina kako iskoristiti višnje u kuhinji.
Podijelit ću nekoliko recepata iz kućne radinosti:
Sok od višanja:
5kg višanja
5kg šećera
50grama limuntusa ili svježeg limuna, narezanog na ploške
3 litre vode
1-2 vanili šećera (po želji, ali nije obavezno)
Postupak:
Očistiti višnje od koštica i dodati šećer, limuntus i vodu i ostaviti 24sata da odstoji.
Procijediti kroz gazu (istisnuti ih rukama u slučaju da niste očistili koštice) ili cjedilo.
Prokuhati. Treba na vrijeme smanjiti vatru jer se stvara pjenica koja kipi iz posude. Kušajte i dodajte što smatrate da nedostaje, po vašem ukusu.
U zagrijane, staklene boce izliti vruć sok. Boce oprati i staviti ih u pećnicu na 100stupnjeva, kako biste ih sterilizirali prije same upotrebe.
Dobro začepiti boce i ostaviti da se hladi. Ako su dobro vakumirane, mogu stajati i do 2 godine.
Višnjevac:
U staklene boce, širokog grla, veće zapremine, nabrati višnje i napuniti 2/3 boce. Koštice nije potrebno čistiti, već samo oprati višnje.
Dodati šećer do vrha grla i poklopiti tanjurićem (da ne ulaze insekti pri fermentaciji voća).
Ostaviti na suncu 40-ak dana.
Ja ih naberem u lipnju i stoje do kraja rujna. Kada se šećer rastopi, povremeno promiješajte i poklopite.
Kupite rakije bez mirisa i dolijte do željenog okusa u bocu sa fermentiranim vinjama. Probajte – trebao bi biti sladak, a ne kiseo. Ako je kiseo, znači da proces nije uspio radi nedostatka sunca ili nekog drugog razloga i u tom slučaju ga morate baciti.
Ostavite još 24h.
Višnjevac je gotov. Možete procijediti višnje sa dna boce i uliti u nove ili ih ostaviti i koristiti kao dekoraciju za kolače ili kompot. Ja ih ostavljam unutra, jer daju gustoću likeru.
Pekmez od višanja:
Naberite višnje, očistite ih i dodajte u lonac onoliko šećera koliko imate višanja. Ako je 4 kg višanja, dodajte 4 kg šećera i limunovog soka. Možete upotrijebiti limuntus ili svježi limun koji ste upravo iscjediti. Limun sadrži pektin, koji je prirodni konzervans i u tom slučaju ne trebate koristiti džemfix ili slične zgušnjivače. Ukoliko nemate pri ruci limuna, iskoristite džemfix.
Šećer stavite odmah i miješajte, da se ne zalijepi za posudu. Pekmez treba proključati i s kuhače ispadati u komadima u posudu.
Stakleneke operite i stavite na 100stupnjeva u pećnicu da biste ih sterilizirali.
Vruć pekmez ulijte u vruće staklenke i zatvorite poklopcima koji se mogu hermetički zatvoriti (uglavnom su to oni limeni).
Ostavite ih da se hlade. Staklenke će pucketati i čep bi trebao do drugog jutra biti udubljen unutra, što je pokazatelj da se staklenka vakumirala.
Takav može stajati do 2 godine u smočnici.
Uživajte u malim, crvenim bobicama. Te male prijatelje berite kada su plodovi tamnocrvene boje jer su tada najzrelije i najslađe.
Ayurveda
https://www.facebook.com/Sanus-vita-462787300584797/
Larisa Čižmešija 385 95 5740332, Ayurvedic practitioner
larisa.cizmesija@gmail.com